ראיתם צבי ים? אנא דווחו כאן !

ראיתם צב מת?

אנא דווחו לנו. דיווחים על צבים מתים משמשים אותנו לניטור מצב האוכלוסייה באזורנו. בישראל נפלטים כ-200 צבי ים מידי שנה, כ- 70% מתוכם נפלטים כשהם כבר מתים. אנו מתעדים את הדיווחים על הפגרים לצורך מעקב שנתי, ומנתחים את הנתונים לפי פרמטרים שונים (גודל הנפלטים, מספר נפלטים לפי עונה, לפי אזור ועוד).

מה אנחנו רוצים לדעת? הנתונים הבסיסיים ביותר הם מועד התצפית והמיקום. נוסף על כך חשוב לנו לדעת אם מדובר בצב חום או ירוק, גודלו של הצב, וכן אם מדובר בזכר או נקבה. לצורך זיהוי ודאי – מומלץ לשלוח תמונה. נשמח לדעת גם על סימנים המצביעים על גורם הפגיעה (למשל קרסי דיג או רשתות, אם קיימים), וכן אם יש על אחת מגפיו של הצב תג סימון מתכתי או עשוי פלסטיק. הפרטים הרשומים על תג שכזה עשויים לספק אינפורמציה רבה על הצב. קיומו של תג סימון מעיד שהצב הוחזק בשבי בשלב כזה או אחר, בין אם במסגרת מחקר, באקווריום/גן חיות או במרכז הצלה כלשהו בעולם.

ראיתם צב חי הנמצא בסביבתו הטבעית?

נשמח לקבל פרטים ותמונות.
דיווחים על צבים מתים או בריאים
ניתן לשלוח למייל: Israelseaturtle@npa.org.il
למקרי חירום – חייג 3639*.

דווחו כאן

 

איך כולנו יכולים יעזור?

לא רק פקחי רשות הטבע והגנים או מדענים יכולים לשמור על הצב הרך, אלא כל אחד מאתנו: ילדים, נערים ומבוגרים. באופן מפתיע, הדרך פשוטה מאוד:

  1. אין להאכיל חיות בר בכלל וצבים רכים בפרט, ואין להשאיר שאריות מזון בשטח.
  2. אין להשליך פסולת כגון ניירות, ניילונים ועוד.
  3. אם נתקלתם בצב פצוע או במצוקה, או אם ראיתם פעילות לא חוקית בקרבת הנחלים – דווחו בטלפון 3639*. או כאן http://seawatch.valigar.co.il/